BASINDA BİZ

19-11-2017

DEÜ VE İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNÜN ÖRNEK PROJESİ TAMAMLANDI

Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Matematik Eğitimi Anabilim Dalı ve İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliğinde gerçekleştirilen ‘Ortaokul Matematik Öğretmenlerinin Matematiği Öğretme Bilgilerinin Geliştirilmesi’ ve ‘Lise Matematik Öğretmenlerinin Mesleki Gelişimine Yönelik Hizmet İçi Eğitim Programı Tasarımı ve Uygulaması’ atölye çalışmalarının katılım belgeleri dağıtıldı.

Katılım belgesi dağıtım töreni İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü 15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Projeye katılan 60 matematik öğretmenine Dokuz Eylül Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Erdal Çelik ve İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi tarafından teşekkür belgeleri verildi. Törende bir konuşma yapan Dokuz Eylül Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Erdal Çelik, “Türkiye’de ilk defa hem ortaokul hem lise matematik öğretmenlerinin bir arada olduğu bu kadar kapsamlı bir eğitim gerçekleştirildi. Tüm öğretim elemanlarının bu projeye destek vermiş olması bizi son derece sevindirdi. Matematik öğretmenlerinin kendilerini yenilemesine katkı sağlamak için 15 farklı alanda eğitim ve çalıştaylar düzenlendi. Proje ile matematik öğretmenlerinin sınıf içi uygulamalarının geliştirilmesini hedefliyoruz. Milli ve yerli eğitim politikaları hazırlıyoruz. Kısa sürede ‘Koç Hoca’ projesini başlatacağız. Dokuz Eylül Üniversitesi olarak sanal eğitim çalışmalarını ve endüstri 4.0’ı geliştirerek ‘Eğitim 4.0 Projesi’ni hayata geçireceğiz. Geleceğin bilim insanlarını yetiştirmek için politikalar üretiyoruz” dedi.

HEDEF TÜM TÜRKİYE

Projelerinin Türkiye genelinde uygulanabilmesi için çalışma yürüttüklerini anlatan Çelik, “Büyük ses getiren böylesi önemli projede ilk planda 30 ortaokul ve 30 lise matematik öğretmeni seçilmiş olsa da yakın zamanda daha fazla matematik öğretmenine ulaşmak hedeflerimiz arasındadır. Projenin başta İzmir olmak üzere ülkemizdeki diğer şehirlerde görev yapan matematik öğretmenlerine yönelik olarak yaygınlaştırılacağını müjdelemek isterim. Üniversite ve toplum işbirliği ile hayata geçirilen bu projenin hayata geçmesinde, başta İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Ömer Yahşi’ye, Milli Eğitim Müdürlüğü çalışanlarına, üniversitemiz öğretim elemanlarına ve bu çalışmaya inanan tüm matematik öğretmenlerine teşekkür ediyorum” diye konuştu. Rektör Vekili Çelik ayrıca, İzmir’de eğitim gören ortaokul ve lise öğrencilerinin, Dokuz Eylül Üniversitesindeki laboratuvar ortamlarını ziyaret edebilmesi için çalışmalar yapıldığını kaydetti.

ORTAK PROJELER SÜRMELİ

İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi de, “Milli Eğitim Bakanlığı ve üniversitelerin yapacağı çok önemli çalışmalar var. İzmir’deki akademik seviyeyi ortak projelerle daha üst noktalara taşıyabiliriz. İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak, üniversitelerle birlikte öğrencilerimizi moral ve motivasyon konusunda destekleyecek projeler hazırlıyoruz. Destekleri nedeniyle Dokuz Eylül Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Erdal Çelik ve Buca Eğitim Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Ercan Akpınar’a teşekkür ediyorum. Bu tür projelerin artmasıyla İzmir’de nitelikli bilim adamlarının yetişeceğini düşünüyorum” dedi.

İZMİR, (DHA)

Kaynakhttp://www.hurriyet.com.tr/deu-ve-il-milli-egitim-mudurlugunun-ornek-proje-40678050

 

EGEART SANAT GÜNLERİ’NDEN KARİKATÜR ONUR SERGİSİ

150 ayrı sanat etkinliği ile sanatseverlerle buluşan EgeArt Sanat Günleri, dört ayrı onur sergisi ile usta sanatçıların eserlerini biraraya getiriyor.

Ege Üniversitesi tarafından “İpek Yolu Sanatçılarını Ege’de Buluşturuyoruz” sloganıyla bu sene yedincisi düzenlenen EgeArt Sanat Günleri , dört ayrı onur sergisi ile sanatın ustalarına saygı çağrısı yapıyor. Onur sergilerinin ilki, bugün karikatür sanatının Türkiye’de ve uluslararası platformda ustalarını biraraya getirdi. Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi  Resim-İş Eğitimi Bölümü Galeri Eylül’de gerçekleşen karikatür onur sergisinin açılışını, Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Dekan Vekili Prof.Dr. Ercan Akpınar ve Ege Üniversitesi Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Bilgehan Gültekin birlikte yaptı.

Karikatürcüler Derneği İzmir Temsilciliği ile işbirliği içinde  yapılan onur sergisinde 100’ün üzerinde karikatür sanatçısının eseri sergilenirken; Nasrettin Hoca Portreleri, Cumhuriyet temalı karikatürler ve İpek Yolu karikatürleri büyük ilgi gördü.Karikatörcüler Derneği İzmir Temsilciliği ile işbirliği ile yapılan  Ege Üniversitesi Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekan Vekili Prof.Dr Bilgehan Gültekin; önümüzdeki günlerde  pek çok etkinlikte sanatsal işbirliğine imza attıkları Dokuz Eylül Üniversitesinde “Ruhun Penceresinden Akademik Yansımalar” konulu bir onur sergisi daha düzenleyeceklerini belirtti. EgeArt Bilim ve Düzenleme Kurulu Başkanı da olan Prof.Dr. Gültekin; ayrıca  ‘Uluslararası İpek Yolu Karma Onur Sergisi” ve Geleneksel Türk Sanatları alanında “Geleneksel İzler’ onur sergisi düzenleyeceklerini de kaydetti.

Kaynak: EGEART SANAT GÜNLERİ’NDEN KARİKATÜR ONUR SERGİSİ

 

 

EĞİTİM NEFERLERİ MEZUN OLDU

Dokuz Eylül Üniversitesi  Buca Eğitim Fakültesi’nde 22 Anabilim Dalından toplam 1550 öğrenci  mezuniyet sevincini yaşadı. Tınaztepe Kampüsü Amfi Tiyatrosu’nda gerçekleşen 2016-2017 Mezuniyet Töreni’ne 9 Eylül Üniversitesi Rektörü ve aynı zamanda Dekan Vekili Prof. Dr. Adnan Kasman, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Turizm ve Çevre Bakanı  Fikri Ataoğlu,  Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Okur, Genel Sekreter Vekili Murat  Koruk ve diğer Fakülte Dekanları, Yüksekokul ve Enstitü   Müdürleri ile ülkenin dört bir yanından  gelen öğrenci  aileleri katıldı. Türkiye’nin öğretmen eğitimi açısından en önemli kurumlarından birisi olan ve 30 Kasım 1959 tarihinde İzmir (Kız) Eğitim Enstitüsü adıyla öğretime başlayıp, açıldığı ilk yıl Fen Bilgisi alanında yönetici kadro ile birlikte 9 öğretmen ve 60 kız öğrenci bulunan, daha sonra 2547 sayılı YÖK yasası ile birlikte, Buca Yüksek Öğretmen Okulu, 20 Temmuz 1982 de Dokuz Eylül Üniversitesine bağlı bir fakülte haline gelen Buca Eğitim Fakültesi bu yıl 35. Mezunlarını vererek  coşkulu bir şekilde Mezuniyet törenini gerçekleştirdi. B.E.F Müzik Eğitimi A.D. Popüler Müzik Orkestrası Konseriyle başlayan mezuniyet programına  saygı duruşu sonrasında Müzik Eğitimi Anabilim Dalı öğrencileri tarafından seslendirilen  İstiklâl Marşı ve Öğretmen Marşı  ile devam edildi. Kürsüye gelerek program açış konuşmasını yapan 9 Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Kasman, mezun olan öğrenciler için hayatın şimdi başladığını ifade ederek, bundan sonraki iş hayatlarında başarılı olmalarını diledi. Kasman´ın yaptığı konuşma öğrenci ve aileleri zaman zaman duygulandırdı.Üniversitenin öğrenci topluluklarından DİFAT ekibinin halk oyunları gösterisinin ardından, Arş.Gör.Tolga Gündoğdu yönetiminde  öğrencilerin Toplu And İçme töreni gerçekleşti.Programda fakültede ilk üç dereceye giren öğrencilere plaket takdim edildi.Fakülteyi birincilikle bitiren öğrenciye  ödülü 9 Eylül Üniversitesi  Rektörü  Prof. Dr. Adnan Kasman  tarafından verildi. Okul birincisi öğrencinin mezuniyet kütüğüne plâket çakmasının ardından sırasıyla Anabilim Dalı mezunları sahneye gelerek bölüm hocalarının elinden mezuniyet belgelerini aldı. Müzik Bölümü öğrencisi yeğeninin mezuniyet sevincini paylaşmak üzere ülkemize gelen ve törene katılan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Turizm ve Çevre Bakanı  Fikri Ataoğlu’da yaptığı kısa konuşmada genç öğretmenlere başarı diledi. Program sonunda kep atma törenine geçildi. Mezun olan tüm öğrenciler yapılan geri sayımla birlikte keplerini havaya fırlatarak mezun olmanın sevincini yaşadı.Express Gazetesi yazarımız Elif Akgül de katıldığı bu görkemli mezuniyet töreninde ,Kimya Eğitimi Anabilim Dalı’ndan mezun olan oğlu Berkay Akgül’ün sevinç ve heyecanına ortak oldu.

Elif AKGÜL

Haberin Linki ==>http://www.haber32.com.tr/isparta/egitim-neferleri-mezun-oldu-h100504.html