Engelli Öğrenci Birimi

Buca Eğitim Fakültesi Dekanlığımızın organize ettiği Anabilim Dalı ve Bölüm Başkanlarına, engelli öğrencilere yönelik ders ve sınav uygulamaları yanı sıra Engelsiz DEÜ çalışmalarımızın aktarıldığı toplantı, Müzik Eğitimi Anabilim Dalı Kemal YILDIRIM Dinleti Salonu’nda 4 Nisan 2018 saat 16.00’da gerçekleştirilmiştir.

Fakültemiz Dekan Vekili Prof. Dr. Ercan AKPINAR, Genel Sekreter yardımcımız Ahmet Cevdet ORAL, Fakülte Dekan Yardımcımız Dr. Öğr. Üyesi İlyas YAZAR ve Fakülte Sekreterimiz H. Aslan TÜRK’ün katılımıyla gerçekleşen toplantı Fakültemiz Dekan Vekili Prof. Dr. Ercan AKPINAR’ın açılış konuşmasıyla başlamıştır. Engelsiz DEÜ Koordinatörlüğü Engelli Öğrenci Birimi hakkında Birim Sorumlusu Aylin ÇEPİŞ tarafından kısa bilgilendirme yapılmış ve Prof. Dr. Sunay YILDIRIM DOĞRU’nun sunumu ile YÖK Özürlü Öğrenciler Yönetmeliği, üniversitemiz Engelli Öğrenci Birim Yönergesi ve Özel Eğitim Bölümümüzün uygulamalardaki destekleri hakkında bilgilendirme gerçekleştirilmiştir. Yaygın Gelişimsel Bozukluk tanılı öğrenciler başta olmak üzere (örn. Otizm) engelli öğrencilere talepleri halinde yardımcı öğrenci, gölge öğretmen gibi desteklerin bölümce karşılanabileceği aktarılmıştır. Ardından Fakültemizin Akademik Engelli Öğrenci Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Alev GİRLİ ve Birim Sorumlusu Aylin ÇEPİŞ öğretim elemanlarımızın sorularını yanıtlamışlardır.

Müzik Öğretmenliği Anabilim Dalı Öğretim elemanlarının katılımı ile gerçekleştirilen toplantının ikinci bölümü ise özel yetenek sınavı ile alınan engelli öğrencilere yönelik uygulamaların konuşulduğu toplantıda akademisyenlerimizin soru ve sorunları dinlenmiş, yasal çerçeve hakkında kendileri bilgilendirilmiştir.

Özel yetenek sınavı yönergesinin engelli öğrenci adayları içinde hazırlanmasının gerekliliği tespit edilmiş ve bölüm akademisyenlerince bir komisyonun kurulması ve Koordinatörlüğümüzle işbirliği yaparak bir yönerge oluşturup Senatomuza sunması kararlaştırılmıştır.


Font Boyutunu Değiştir
Kontrast