Erdoğan Turanlı Performans


Doğaçlama: Erdoğan TURANLI

Eser: Piano-Jazz, SOMEDAY MY PRİNCE WİLL COME, MY ONE AND ONLY LOVE, IN YOUR OWN SWEET WAY

Süre: 10’

Performans Linki: https://youtu.be/D8QMuJpLSGU

 

SOMEDAY MY PRINCE WILL COME

“Bir Gün Prensim Gelecek” Walt Disney’in 1937 yapımı Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler adlı animasyon filminden bir şarkı. Sözleri Larry Morey müziği Frank Churchill tarafından yazılmıştır ve Adriana Caselotti (filmdeki Pamuk Prenses’in sesi) tarafından gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, 1937 animasyonlu müzik filminin 1979 sahne uyarlamasında da yer aldı. AFI’nin 100 ‘ncü Yılında 100 şarkı adasında tüm zamanların en iyi 19 ‘ncu film şarkısı seçildi.

 

MY ONE AND ONLY LOVE

”Biricik ve tek aşkım” müzikleri Guy Wood ve sözleri Robert Mellin tarafından yazılan popüler bir şarkıdır. 1953’te yayınlanan şarkı,müzik form’u açısından bir köprü (“Tip A” veya “AABA” şarkı yapısı) dahil olmak üzere dört adet 8 çubuklu bölümü olan geleneksel 32 barlık bir şarkıdır. Tipik olarak bir balad olarak icra edilir,

Şarkı 1947’de Guy B. Wood’un müzikleri ve Jack Lawrence’ın sözleriyle “Ayın Ötesinde Müzik” olarak ortaya çıktı.  1952’de Robert Mellin şarkı için yeni bir başlık ve sözler yazdı ve sonraki yıl “Biricik ve Tek Aşkım” olarak yeniden yayınlandı. Frank Sinatra, 1953’te Nelson Riddle ile kaydettiğinde, ilk kez hit single’ı “I Got the World on a String” (Capitol 2505) B-tarafı olarak yayınlandı, tanındı. Sonra popüler saksafoncu Charlie Ventura, şarkının “caz potansiyelini” gördü ve aynı yıl ilk enstrümantal versiyonunu kaydetti.

 

IN YOUR OWN SWEET WAY

”Kendi tatlı tarzında” 1955 yılında çıkan bir caz standardıdır ve Dave Brubeck’in en ünlü bestelerinden biridir. 1952 civarında yazılmış ancak telif hakkı bildirimi 1955 tarihli. Brubeck’in şarkının yazıldığı eşi İola daha sonra şarkı için bir söz yazdı ve bu şarkıyı Carmen McRae gibi şarkıcıların kaydetmesine yol açtı.  Daha önceki bir canlı kayıt bilinmesine rağmen, “In Your Own Sweet Way” ilk olarak Brubeck’in 1956 stüdyo albümü Brubeck Plays Brubeck’te yayınlandı.

KİŞİSEL BİLGİLER 

Erdoğan TURANLI

 

Erdoğan TURANLI

 

1974 yılında Bulgaristan’ın Rusçuk kentinde doğdu.

Şu ana kadar yaptığı tüm sanat ve öğrenim çalşmaları:

1987 – 1989 Vlademir Dimitrov ile ilk fagot çalşmalarını Rusçuk Konservatuvarında yaptı.1989 yılında zorunlu göç nedeniyle ailesi ile Türkiye ‘ye göç etti. İzmir’e yarleştikten sonra fagot çalışmalarına 1990 – 1993 arası Şahap Ruhselman, 1993 – 1997 arası Tolga Alpay ile İzmir D.E.Ü Devlet Konservatuvarı’nda  devam etti. 1995-1996’da Belfor muzik festvali, ve Rouen de çaldı, Strasbourg’ta oda müziği dalında grubuyla ödül aldı. 1997’de mezun olduktan sonra Almanya’ya gitti.

1997 – 2001 arası Prof. Jarg Michael Thome ile Darmsttadt Müzik Akademisi’nde fagot eğitimine devam etti.1999 – 2001 Linda Bangs’ten klasik Saksafon eğitimi aldı.

1998 – 2000  Christopher Dell ile caz armoni ,caz kompozisiyon ve orkestrasyon çalıştı.

Eylül 2000-2001 Frankfurt Hoch Schule’de Hans Dieter Sauerborn ile jazz saksafon çalıştı.

Mart 2001 Meinz’ta Johannes Guttenberg Üniversitesi’nde Karl Wentulett’in fagot sınıfına girdi.

Almanya’da bulunduğu süre içerisinde Hollanda, İsviçre, Belçika ve İtalya’da oda müziği, senfoni ve caz konserlerinin yanı sıra, solo fagot, saksafon ve gitar konserleri verdi.

2002 yılından itibaren, DESO(Dokuz Eylül Senfoni Orkestrası)’da fagot ve saksafon sanatçısı olarak görev yaptı.

Sanatçı 2010 yılından bu yana kendi grubu E.T. Band ile de konserler vermektedir.

İzmir jazz sahnesinin de önde gelen isimlerinden biri olan sanatçı, Tony Lacatosh, Harry Peterson, Chander Sardjoe, Dena De Rose, Michael Sagmeister, Zafer Çebi Band, Kürşat And, Neşet Ruacan, Fatih Erkoç, Zeynep Kasalini, Zuhal Olcay, İskender Paydaş gibi isimlerle çalışmış, çalmış,  bir çok jazz rok ve pop projede solist,  konuk sanatçı ve düzenlemeci olarak yer almış ve almaktadır.

2013 -2014 arasında Yaşar Üniversitesi Jazz saksafon bölümünün eğitmenliği ve jazz armoni dersleri görevi yapmıştır.

Sanatçı, halen DEÜ Buca Eğitim Fakultesi’nde saksafon alanında öğretim görevliliği yapmakta ve Filibe Müzik Akademisi – Bulgaristan da caz piano üzerinde doktora eğitimini sürdürmektedir.


Font Boyutunu Değiştir
Kontrast