İZMİR MANDOLİN FESTİVALİ


İzmir Mandolin Festivali

Geçmişi beş bin yıla uzanan İzmir, Ege Bölgesinin ve Türkiye’nin önemli bir şehridir. Nüfus, ticaret ve kültürel anlamda bölge ve ülkemize olan etkileri tartışmasızdır. Bir liman ve Akdeniz şehri olarak İzmir her şeyden önce çok kültürlüdür. Lidya, Pers, Helen, Roma uygarlıklarına ev sahipliği yapmış ve Osmanlı İmparatorluğu döneminde İmparatorluğun İstanbul’dan sonraki en önemli liman kenti olma durumunu sürdürmüştür. Elbette bu durum farklı kültürlerin iç içe yaşamasını beraberinde getirmiştir. Farklı lezzetlerin/kültürlerin biraradalığı ile oluşan ve gelişen bu kültürel miras İzmir’i bugün hala ayrıcalıklı kılar.

Düşman işgalinden kurtuluşunun yüzüncü yılını kutladığımız İzmir yine farklılığını, ayrıcalığını ortaya koyma çabasıyla, Levanten dönemlerinde kent kültürüne giren ve köy enstitülü yıllarda artan bir ilginin ürünü olan mandolin çalgısını ulusal bir müzik festivali ile yeniden canlandırmaya çalışıyor. Bu canlanış İzmir ve Cumhuriyet ile, ve aynı zamanda cumhuriyet dönemi müzik eğitimi ile özdeş bir çalgının festivali olması nedeniyle İzmir’in Kurtuluşunun yüzüncü yılını daha anlamlı hale getiriyor.

İlk kez bir mandolin festivali düzenlemenin heyecanını yaşayan İzmir, kentin şanlı kurtuluş tarihini kendisine isim edinmiş önemli bir kurumu olan Dokuz Eylül üniversitesi ve onun önemli bir fakültesi olan Buca Eğitim Fakültesi’nin himayesinde Müzik Eğitimi Anabilim Dalı önderliğinde bu festivali gerçekleştiriyor.

Çocukluk zamanlarının sevimli çalgısı mandolin, nostalji ve hatıraları süslemekten öte artık gerçek anlamda tekrar icra edilen, bu ivmeyle canlanan bir çalgı olarak karşımızda duruyor. 10/11/12 Haziran 2022 tarihlerinde gerçekleştireceğimiz festivalin amacı mandolini canlandırmak ve tekrar yaygınlaştırmaktır. Tüm mandolin ve müzik sevdalılarını festivalimize bekliyoruz.

10-11-12 Haziran / Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sabancı Kültür Merkezi

Font Boyutunu Değiştir
Kontrast